Dbając o zadowolenie klientów z zakupu i użytkowania naszych maszyn,  przedstawiamy poniżej kilka odpowiedzi na często zadawane pytania. Biorąc pod uwagę fakt, że zakup maszyny rolniczej wiąże się z decyzją o dostosowaniu jej do warunków polowych, struktury gleby, posiadanego ciągnika z którym maszyna będzie współpracowała i sposobu uprawy preferowanego przez nabywcę, chcemy jak najlepiej pomóc w tym wyborze. Dopasowanie odpowiedniej konfiguracji maszyny to nie tylko zadowolenie z dobrze uprawionego pola ale także gwarancja satysfakcji z płynnej i bezawaryjnej pracy. Rozmowa z naszymi handlowcami pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu maszyny , jej konfiguracji i warunków użytkowania. Mamy nadzieję że ta zakładka pomoże w sprecyzowaniu pytań, zwróceniu uwagi na warunki techniczne maszyn, tak abyśmy mogli spełnić państwa oczekiwania.

 

 

Często zadawane pytania:

 

    • jak dostosować zapotrzebowanie mocy maszyny do możliwości ciągnika ?

  Jako możliwości ciągnika bierzemy pod uwagę jego siłę pociągową i udźwig zaczepu trzypunktowego. Oczywiście dane dotyczące wagi maszyny i zapotrzebowania mocy są ujęte w katalogu i podawane w opisach . Są to jednak dane, które w dużym stopniu zależą od wyposażenia maszyny. Nawiązując więc do pytania np. brona kompaktowa ASTAT o 3 metrowej szerokości roboczej, wyposażona w talerze o średnicy 610, wał dyskowy z hydrauliczną regulacją, ekranami bocznymi oraz przesuwem belek talerzowych będzie znacznie różniła się wagą i zapotrzebowaniem mocy, od tej samej brony w standardowym wyposażeniu, talerzami 560 i wałem strunowym.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wagę wału, który ze względu na odległość od punktu zaczepu ciągnika ma duży wpływ na jego udźwig. Natomiast na wykorzystanie mocy pociągowej ciągnika podczas pracy w polu,  podstawowy wpływ będzie miał rodzaj zastosowanych elementów roboczych i szerokość robocza maszyny. Talerz 610 ze względu na swoją średnicę posiada większe wgłębienie, co ma duży wpływ na wykonanie większej pracy w procesie przemieszania gleby i resztek pożniwnych. Przekłada się na większe obciążenie dla ciągnika.

Dotyczy to też wałów które głęboko ingerują w uprawianą glebę i wykazują właściwości kruszące, tutaj też należy spodziewać się większego poboru mocy w porównaniu z wałami uprawiającymi powierzchniowo.

Podsumowując – każdy typ maszyny wymaga pracy na odpowiedniej głębokości i z prędkością która zapewni dobrą ekonomię i zadowolenie z uprawy więc zapas mocy w ciągniku powinien być zachowany, choćby ze względu na zmienne warunki pogodowe. Natomiast obciążenie ciągnika, waga maszyny ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i stabilność ciągnika podczas transportu maszyny jak i na wygodę pracy na polu.